Właściwe biuro rachunkowe jest czymś niezbędnym dla każdego przedsiębiorstwa. O jakich rzeczach trzeba pamiętać decydując się na księgowego?

Dobry fachowiec od spraw rachunkowych zaksięguje różne wpływy i rozchody firmy. Poprowadzi rozliczenia miesięczne, dokona bilansów, opracuje raporty i rozliczenia roczne. To jednakże nie wszystko, ponieważ biuro rachunkowe to także czynne podejście, co znaczy profesjonalne doradztwo jeśli chodzi o formy opodatkowania, a także rozliczania kosztów.

finanse rachunki
Dobrze prowadzona rachunkowość, to same pozytywy. Przykładowo, właściciel może w odpowiedniej chwili zareagować na obniżenie dochodów, czy na inne zmiany, które są istotne z punktu widzenia jego biznesu. Dobre biuro rachunkowe Olsztyn – to biuro z Olsztyna – to gwarancja,iż nie trzeba już musieli pamiętać o datach, których rzecz jasna nie można przeoczyć, nie trzeba się zastanawiać, jak poprawnie wypełniać formularze rozliczenia z urzędami oraz partnerami biznesowymi. To wszystko zapewniają specjaliści z w konkretnego biura rachunkowego. Nieodpowiednio prowadzona księgowość może narazić nasz biznes na straty, ale także na kary chociażby ze strony Urzędu Skarbowego.

Należy wiedzieć, że nawet, gdy korzystamy z usług zewnętrznego biura rachunkowego, to w razie problemów sami ponosimy odpowiedzialność, nie firma, której płacimy za usługi. Dobrze również pamiętać, iż w przypadku nałożenia kary za błędy spowodowane przez złą pracę księgowych, właściciel firmy może starać się o odszkodowanie. W tym celu powinien wystąpić z takim wnioskiem do biura, które go obsługuje, takie biura powinny posiadać obowiązkową polisę OC na pokrycie ewentualnych kosztów. Jak właściciel firmy nie jest zadowolony z aktualnego biura rachunkowego, może zmienić księgowych.

Zanim to jednak się stanie, powinien dać nowej firmie rachunkowej czas na zaznajomienie się ze specyfiką przedsiębiorstwa, jego obecną sytuacją i dokładne przejrzenie działań poprzedniej firmy księgowej. Wybieramy inne biuro rachunkowe, jak sprawdzić jego poziom? Biuro księgowe powinno posiadać odpowiedni certyfikat księgowy, jest on wydawany przez Ministra Finansów. Taki dokument, określany także jako licencja, daje na pewność, że nie rozlicza nas spółka bez właściwych uprawnień. Trzeba także zwrócić uwagę, czy konkretne biuro rachunkowe ma obowiązkową polisę OC, a przy tym jaka jest jej wysokość. Ważne są również kwestie, w jaki sposób biuro pracuje, o jakiej porze i jakie są formy kontaktowania się z księgowym. Jednocześnie warto poszukać biura blisko naszej firmy, tak więc kiedy posiadamy firmę w Olsztynie, to najlepszym adresem naszego księgowego będzie Olsztyn.