W jaki sposób rozliczyć się z podatku szybko i skutecznie?

Wraz z nastaniem nowego kwartału, przyszedł czas na rozliczenie pit 2016. Każda persona, która w ubiegłym roku była zatrudniona legalnie, musi wysłać tą deklaracje, w innym razie, w momencie jakiejkolwiek kontroli, czeka ją kara. Sporo ludzi wypełnia pit 37, który jest niezmiernie łatwy w obsłudze, spora część rubryk jest intuicyjna, można poradzić sobie z tym w kilkanaście minut. Niektórzy, zwłaszcza osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, mają mocniej skomplikowane zadanie, jednak też do ogarnięcia. posiadamy dwie metody, żeby rozliczyć pit 2016 – online lub normalnie. Która z nich jest wygodniejsza?

podatki do zapłaty

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Kilka lat temu polski rząd wprowadził opcję wirtualnego deklarowania podatku za rok poprzedni. Jest to na tyle wygodna alternatywa, że nie musimy opuszczać domu i czekać w kolejce na poczcie lub w urzędzie. Lecz nie jest to wcale takie łatwe. Na początku, aby w ogóle zacząć rozliczenie pit 2016, musimy zainstalować kilka niezbędnych programów, co może zająć nam nawet godzinę. Po czym musimy uważnie dowiedzieć się, który pit 2016 trzeba wypełnić, aby cała nasza praca nie poszła w las. Przed zainicjowaniem dzieła warto przejrzeć instrukcję. Istotną kwestią jest, aby posiadać podpis elektroniczny (niezbędny jest do tego odpowiedni sprzęt). Jeśli takowego nie mamy, może wystarczyć sprawdzenie naszego dochodu za poprzedni rok. Mimo Najnowszej technologi, w obecnym roku mnóstwo osób rozliczy pit 16 w sposób normalny. Można wydrukować odpowiedni formularz i rozwiązać go osobiście, ręcznie, lub poprosić osobę w urzędzie o pomoc. Lecz pamiętajmy, im bliżej końca kwietnia tym więcej osób będzie robić rozliczenie pit 2016, dlatego szykują się kolejki – zobacz na Jeżeli jesteśmy mocniej leniwi a przy tym znamy się troszkę w internecie, możemy ściągnąć konkretny program, który nam dopomoże w wypełnieniu deklaracji.

Sporo z nich jest za darmo, lecz ich wykorzystanie czasem nie pozwala samodzielnie określić fundacji, której przekazujemy nasz 1 % dochodu – wybierają za nas z góry takową. Kiedy już wszystko odpowiednio wypełnimy, musimy wydrukować formularz i wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście. Nie zapomnijmy się podpisać! Rozliczenie pit 2016 sporej grupie osób nie powinno sprawić problemu. Druki są na tyle przejrzyście sporządzone, że każdy może poradzić sobie z typową wersją. Możemy zadeklarować dochód drogą wirtualną, wtedy ominie nas stanie w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym.