Rozliczania PIT za pomocą programów online

Podatnik, czyli osoba, która uzyskała w minionym roku dochód powyżej kwoty wolnej od podatku, musi w okresie wiosennym rozliczyć się z „Fiskusem”, znanym również pod nazwą Urzędu Skarbowego oraz „Skarbówki”. Dla wielu co roku oznacza to spory problem oraz spędzenie czasu nad papierami. Obecnie jednak wygląda to nieco inaczej, bowiem za sprawą Internetu oraz jego dobrodziejstw, istnieje możliwość rozliczenia się z dochodów przy pomocy odpowiednich programów stworzonych specjalnie do tego celu. Każdy niedoświadczony w nowoczesnej formie zeznań podatkowych zadaje sobie pytanie – jak rozliczyć się internetowo?

Wbrew pozorom, jest to nader prosta sprawa. Wystarczy bowiem znaleźć odpowiedni program – aplikację, która będzie bezpieczna oraz w miarę łatwa w obsłudze, a następnie zastosować się do wskazówek zawartych w instrukcji. Najczęściej podatnicy sprawdzają wcześniej i wnikliwie analizują wszystkie opinie interesujących ich programów. Dodatkowym autem jest z całą pewnością informacja o poleceniu danej aplikacji przez samo Ministerstwo Finansów. Co więcej – duży wpływ na dobór odpowiedniego programu ma jego format oraz wymagania względem sprzętu – komputera. Niejednokrotnie bowiem program PIT 2017 bez trudu uruchomi się na systemie operacyjnym Windows, jednak na innym – niekoniecznie.

Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na to, czy dany program jest w pełni darmowy, częściowo, bądź też jego dostęp opiera się na poprzedzających użytkowanie opłatach. Warto bowiem wybrać aplikację, która jest nieodpłatna i pozwala w miarę szybko, bez większych kłopotów rozliczyć się z urzędem skarbowym. Co więcej – niektóre z nich umożliwiają przesłanie deklaracji drogą mailową wprost do „Skarbówki”. Programów w Internecie jest wiele, dlatego nie warto zwlekać z rozliczenie PIT do ostatniej chwili. Trzeba pamiętać, iż okres rozliczania się w tym roku trwa do drugiego maja, do północy. Brak rozliczenia się może być traktowane jako zaniedbanie lub wykroczenie, podlegające karze.