Kto musi wypełnić pit 36?

Gdy zbliża się okres rocznych rozliczeń, powinniśmy wiedzieć jaki pit oddać, tak aby wszystko się zgadzało, żeby w odpowiedni sposób pokazać wszystkie nasze przychody oraz uniknąć obowiązku składania korekty.

które znajdziesz tu

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Typów pitów istnieje niesamowicie wiele, więc należy poszukać rzetelnych danych w sieci, a gdy tam ich nie odnajdziemy, to zawsze można w urzędzie skarbowym zapytać o to, który dokument powinniśmy wypisać, zwłaszcza że ma szansę się okazać, iż musimy tych dokumentów wypisać kilka i każdy inny. Przez to wszystkie niejasności powinniśmy jak najprędzej usunąć, by nie popełnić błędu oraz nie być zmuszonym do spędzenia większej ilości czasu nad takim rozliczeniem.

Dla kogo powstał pit 36?Jeśli mieliśmy działalność pozarolniczą, która okazała się opodatkowana na warunkach ogólnych, najmowaliśmy lub dzierżawiliśmy coś, albo część naszych zarobków jest z zagranicy, to właśnie my powinniśmy oddać PIT 36 – wypełnij, oraz złożyć go w odpowiednim urzędzie skarbowym. Jest to tym istotniejsze, że te dochody będą się wiązały z innymi naszymi zarobkami, a zatem nieprzedłożenie takiego pita będzie uznawane jako zatajenie przychodów. Gdy boimy się, że nie będziemy umieli dobrze samodzielnie wypisać takiego pita, to warto poszukać księgowej, która podejmie się takiego zlecenia, lub udać się po pomoc do właściwego urzędu skarbowego, gdzie również uzyskamy taką rzetelną poradę oraz przy okazji będziemy mogli wyjaśnić wszystkie nasze wątpliwości. Jak zawsze najważniejsze okazuje się być tutaj to, by wszystkie informacje wstawić w odpowiednie rubryki, ponieważ wówczas wszystko będzie się sumowało.

Należy to robić wcześniejNie zostawiajmy rozliczenia na ostatnią chwilę, bo wtenczas w pośpiechu może się okazać, że zrobimy jakiś błąd. Lepiej to wszystko robić wcześniej, na spokojnie, a w razie niejasności trzeba je od razu wyjaśniać aniżeli zakładać, że może się uda i jednakże robimy wszystko tak jak powinniśmy.