Dlaczego z dostarczeniem deklaracji podatkowej nie należy zwlekać

Termin rozliczeń z fiskusem zbliża się wielkimi krokami. Warto mieć to na uwadze, ponieważ niewywiązanie się z terminu złożenia PIT-ów niesie za sobą dotkliwe konsekwencje. Ustawa za to wykroczenie przewiduje karę grzywny.

50 złotych

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com

Kary są stosowane, ponieważ urzędnicy uważnie kontrolują terminowość składanych zeznań podatkowych. Co ważne, podatnik zdecydowanie mniej ryzykuje składając deklarację w terminie, a spóźniając się z zapłatą podatku, niż w sytuacji przeciwnej, kiedy to zapłatę uiszcza w terminie, zaś zwleka ze złożeniem formularza PIT.

Wypełniony formularz możemy wysłać do urzędu skarbowego tradycyjnie – wydrukować i zapakować do koperty lub drogą internetową (). Taki program PIT jest na tyle szczegółowy, że poradzi sobie z nim nawet osoba, która na co dzień nie obsługuje komputera. W czasie wypełniania zeznania podatkowego za rok ubiegły możemy uzyskać również podpowiedzi, w jaki sposób krok po kroku odnaleźć się w programie. Aby wypełnić pity 2016, należy jedynie być użytkownikiem sieci i postępować krok po kroku z podaną na stronie instrukcją. Zrozumiałe menu upraszcza wypełnianie rozliczenia podatkowego nie niepokojąc się o to, że nie zostaną uwzględnione ważne informacje, które w dobrze przygotowanym formularzu miejsca mieć nie powinny. Zwraca się uwagę, by wywiązać się z obowiązku przed ostatecznym terminem rozliczenia. Wówczas przyspieszymy ewentualny zwrot nadpłaconego podatku.

W gorączce składania deklaracji, należy też pamiętać, że spełniając obywatelski obowiązek można przekazać 1% podatku organizacjom użytku publicznego. Wiele organizacji czeka na ten drobny gest. Można pomóc domom dziecka, hospicjom czy schroniskom dla zwierząt – sprawdź więcej. Chociaż 1 proc. to nieduża kwota i wydawać by się mogło, że nic nie znaczy w morzu potrzeb, trzeba mieć na uwadze, iż w skali kraju zgromadzona suma może mieć realny wpływ na los drugiego człowieka. Jeśli wypełnimy 3 rubryki w formularzach podatkowych, to wraz z innymi, jesteśmy w stanie dokonać dużo dobrego.